пятница, 12 февраля 2016 г.

Конспект хореографічного заняття



Конспект  хореографічного заняття

"Подорож в Країну Дружби"
( 2 р.н., початковий рівень)
 

Мета:
- виявити знання дітей про дружбу та дружні стосунки;
- формувати у дітей навики спілкування один з одним;
- вивчити музично-рухову гру "Ти мій друг!".
Завдання:
- закріплення навичок та вмінь дітей у виконанні вивчених танцювальних рухів та комбінацій;
- розвиток еластичності  м'язів, почуття ритму, координації рухів;
- виховання почуття колективізму та доброзичливого ставлення до всіх членів групи.
Обладнання для педагога: CD - програвач, нотний матеріал: пісні про дружбу, план-конспект.
Обладнання для дітей: повітряні кульки жовтого кольору.
Тип заняття: комбінований.
Тривалість заняття: 45 хвилин.

Хід заняття:
Вступна частина (5-8 хв):
Вхід дітей до зали під музику В.Шаїнського "От улыбки" (див. додаток №1). Танцювальний уклін.
Педагог: Діти, сьогодні у нас з вами дуже незвичайна подорож в Країну Дружби. А як ви гадаєте, якими якостями, рисами характеру володіють жителі цієї країни? (Відповіді дітей). Правильно - це привітність, відвертість, чесність, вірність, взаємодопомога та  ін.  Наше заняття буде присвячене темі "Дружба".  Діти, скажіть, що таке Дружба?(Відповіді дітей). Отже, Дружба - це почуття, довіри до людини, повної впевненості в ньому , збіг багатьох інтересів , різноманітних захоплень , звичок , загальні переживання, збіг думок по самому несподіваному приводу , одним словом , тривалі добросерді , чисті стосунки між людьми, які під усьому підтримують один одного.
 А ви товаришуєте між собою в групі? (Відповіді дітей). Дуже добре. А як називається наш колектив? (Відповіді дітей). Правильно. А "Сонечко" це яка геометрична фігура? (Відповіді дітей). Вірно. Давайте утворимо з вами дружнє коло.
Основна частина (30-35хв.):
Педагог: Діти, нам вдалося утворити красиве дружнє, танцювальне  коло, тепер кожному з вас потрібно бути уважним, старанно виконувати рухи.
1. Рухи по колу: танцювальний крок - па марше, крок на півпальцях, хід на п'яточках, біг, біг з підніманням коліней вперед,  комбінація (обличчям у коло) крок - plie - крок - soute (2 рази вправо та 2 рази вліво), підскоки.
Педагог: Молодці, а тепер виконаємо комбінацію по колу. Ви повинні бути уважними і привітними один до одного та посміхатися.
2. Комбінація по колу під музику В.Шаїнського "Верный друг"(див. додаток №2)
Перед початком виконання комбінації перерахувати дітей на 1-ий та 2-ий номери.
Музичний розмір (М/р) 2/4. Вихідна позиція (В.П.): 6 позиція ніг, руки на талії.
4 такти - діти рухаються по колу танцювальним кроком, на останній такт зупиняються.
4 такти - виконати 8 оплесків в долоні.
4 такти - рухаються по колу танцювальним кроком, на останній такт повернутися обличчям у коло.
4 такти - 8 притупів ногами, починаючи з правої ноги.
2 такти - 1-ші номера сходяться у коло, 2-гі виконують 4 оплески в долоні.
2 такти - 1-ші виконують 4 оплески в долоні, 2-гі - 4 притупи ногами.
2 такти - 1-ші та 2-гі номери  міняються містами.
2 такти - 2-гі повертаються через праве плече до 1-ших номерів.
4 такти - оплески в долоні.
4 такти - діти в парі утримують положення "човник",  виконують підскоки вправо.
Педагог: Діти, тепер ми з вами дружньо перебудовуємось на лінії. Будьте уважні! (Перебудова з кола на лінії). Мені дуже хочеться дізнатись кого ви назвете другом з вашої групи. Давайте, ви зараз заплющите очі, подумаєте і відповісте на питання. (Діти заплющують очі, а потім відповідають по черзі). Молодці, ви дуже гарна та дружня група. Тепер ми з вами разом будемо працювати над постановкою тулуба.
3. Постановка тулуба.    М/р -  2/4 помірно. В.П.: 6 позиція ніг, руки на талії.
1-й такт  - "затягнути" коліна.
2-й такт - "підтягнути" сідниці.
3-й такт - "підтягнути" живіт.
4-й такт - вирівняти спину, плечі опустити.
5-й такт - маківкою витягнутися догори.
6-8 такти утримати положення.
4. Позиції ніг.М/р - 4/4. В.П.: 6 позиція ніг, руки на талії.
"раз-чотири" - 6-та позиція ніг, руки на талії, тулуб і голова прямо.
"раз-два"  - фіксуємо положення.
"три-чотири" - розкриваємо ноги у 1-шу позицію.
"раз-чотири" - 1-ша позиція ніг, руки на талії, тулуб і голова прямо.
"раз-два"  - фіксуємо положення.
"три-чотири" - розкриваємо ноги у 2-гу позицію.
"раз-чотири" - 2-га позиція ніг, руки на талії, тулуб і голова прямо.
"раз-два"  - фіксуємо положення.
"три-чотири" - розкриваємо ноги у 3-тю позицію.
"раз-чотири" - 3-тя позиція ніг, руки на талії, тулуб і голова прямо.
"раз-два"  - фіксуємо положення.
"три-чотири" - закриваємо ноги у 6-ту позицію.
5. Позиції рук.М/р -  4/4. В.П.: 1 позиція ніг, руки в підготовчому положенні.
1 частина:
1 такт - руки з підготовчого положення відкриваються у 1-шу позицію.
2 такт - утримання положення.
3 такт - руки з 1-ї позиції відкриваються у 3-тю позицію.
4 такт - утримання положення.
5 такт - руки з 3-тю позиції опускаються у 1-шу позицію.
6 такт - утримання положення.
7 такт - руки з 1-ої позиції опускаються у підготовче положення.
8 такт - утримання положення.
2 частина:
1 такт - руки з підготовчого положення відкриваються у 1-шу позицію.
2 такт - утримання положення.
3 такт - руки з 1-ої позиції відкриваються у 2-гу позицію.
4 такт - утримання положення.
5 такт - руки з 2-ої позиції опускаються у 1-шу позицію.
6 такт - утримання положення.
7 такт - руки з 1-ої позиції опускаються у підготовче положення.
8 такт - утримання положення.
6. Demi-plie М/Р - 4/4. В.П.: 1 позиція ніг, руки у підготовчому положенні.
"раз-два" - коліна обох ніг повільно розвести в сторони.
"три-чотири" - утримання положення.
"п'ять-шість" - повільно вирівняти коліна, повертаючись у вихідне положення.
"сім-вісім" - утримання положення.
7. Releve  М/р - 2/4. В.П.  1 позиція ніг, руки у підготовчому положенні.
1 такт  - піднятися на півпальці.
2 такт - утримання положення.
3 такт - опуститися на всю ступню.
4 такт - утримати положення.
8. Battement tendu М/р  - 2/2. В.П.:1 позиція ніг, руки у підготовчому положенні.
1 такт - виведення натягнутої  правої ноги на носок  в точку Battement tendu в сторону.
2 такт - утримання положення.
3 такт - закрити рівну праву  ногу в першу позицію ніг.
4 такт - утримання положення.
Повторення вправи  з лівої ноги.
9. Soute М/р 2/4. В. П.:1 позиція ніг, руки на талії.
"раз" - Demi-plie, тулуб прямий.
"два" - сильно відштовхнутися від підлоги, одночасно  витягнути коліна у стрибку.
"три" - стрибок закінчити в Demi-plie
"чотири" - коліна вирівняти та повернутися у В.П.
Педагог: Діти ми з вами сьогодні багато говорили про дружбу, про те з ким  ви товаришуєте в групі, про  як треба ставитись один до одного. Давайте доведемо, що ми дружній та згуртований колектив.
10. Етюд "Потанцюємо у парі"
М/р 2/4. В.П.: діти стоять повернуті один до одного обличчям, руки в положенні "човник", 1 позиція ніг.

Текст пісні
Танцювальні дії дітей
Потанцюй зі мною,
Тихенько покружляй,
Посміхнись мені ніжно
Та зупинись.
Діти виконують  покачування вправо-вліво-вправо.

Приставити праву ногу у 6-ту позицію, руки покласти на талію
Крок назад -
Хлоп-хлоп,
Крок вперед -
Хлоп-хлоп.
Крок правою ногою назад.
2 оплески в долоні
Крок вперед правою ногою.
2 оплески в долоні.
Хлоп-хлоп-хлоп-хлоп
4 оплески в долоні партнера
Та обнялись.
Розкрити руки в сторони, та обійнятись.
 
Педагог: Молодці діти. А тепер давайте закріпимо наші знання про дружбу. Є такі прислів'я : 
- «Дружба пізнається в біді »,
-  «За одного триматися - нічого не боятися! »,
-  «Дружба дорожче грошей»,
 -  «Друга шукай, а знайдеш бережи !».
 Запам'ятайте їх та шанобливо ставтесь один до одного, та до оточуючих.
11. Музично-ритмічна гра "Ти мій друг?"
Педагог: А тепер  нам потрібно побудувати коло. З початком музики направляючий питає того, хто стоїть з правого боку: "Ти мій друг?" - і протягує  йому свою праву руку. Дитина,  яку спитали, відповідає: "Я твій друг!" та кладе свою ліву руку зверху. Так, ланцюжком по колу, виконуємо вправу, поки  остання дитина з'єднає руки з направляючим. 
А тепер скажемо наш девіз: « Ось тепер ми всі друзі, разом - дружна сім'я ! »

Заключна частина (5-8 хв.):
Педагог: Скажіть діти, а що робить сонечко на небі? (Діти відповідають). Правильно, сяє, світить, гріє, посміхається. А як називається наш колектив? (Діти відповідають). Так,"Сонечко". Тож і ми повинні бути такими, як  сонечко на небі: посміхатися та дарувати радість один одному.
12.  Танцювальний етюд "Сяє Сонечко" (з повітряними кульками - жовтого кольору).
Педагог: Діти, вам сподобалось заняття? (Відповіді дітей). Що ви запам'ятали? (Відповіді дітей). Що дізнались нове? (Відповіді дітей).  Сьогодні ми говорили з вами про дружбу, про те, як потрібно ставитись один до одного. Якщо кожен з вас спробує стати гарним другом, привітним, доброзичливим товаришем, тоді  і колектив у нас буде дружним.
Діти роблять танцювальний уклін і виходять з танцювальної зали під музику
 В. Шаїнського "Вместе весело шагать" (див. додаток №3).

Використовувана література:
1. Барышникова Т.К. Азбука хореографии: Методические указания. - СПб.: "ЛЮКСИ", "РЕСПЕКС", 1996. - 256с.
2. Горшкова Е.В. От жеста к танцу. Методика и конспекты занятий по развитию у детей 5-7 лет творчества в танце. - М.: Издательство "Гном и Д", 2002. - 120с.
3. Колодницкий Г.А. Музыкальные игры, ритмические упражнения и танцы для детей: Учеб.-метод. пособие для педагогов. - М.: Гном-Пресс, 2000. -64с.
4. Науменко С.І. Музично-естетичне виховання дошкільнят. - К.: Магістр-S, 1996. - 96с.
5. Національна програма "Діти України" // Дошкільне виховання. - 1996. №6. -С3.
6. Пуртова Т.В., Белткова А.Н., Кветная О.В. Учите детей танцевать: Учебное пособоие. - М.: Гуманит. изд. центр Владос, 2003. -256с.
7. Шевчук А.С. Дитяча хореографія: програма та навчально-методичне забеспечення хореографічної діяльності дітей від 3 до 7 років: Навчально методичний посібник. / А.Шевчук. - К.:Шкільний світ, 2008. - 128с.

 Додаток№1
Додаток №2
Додаток №3
Додаток №4
Фрагменти заняття
                                                    




Актуальність та перспективність теми досвіду



"...діти повинні жити в світі краси,
гри, казки, музики, фантазії, творчості!"
В. Сухомлинський
          Хореографія - один з найяскравіших та емоційних видів мистецтва, що дарує радість як виконавцям так і глядачам, залучає дітей до художньої творчості, сприяє їх морально-естетичному вихованню.
          Цей вид мистецтва люблять більшість дітей: їм подобається рухатись під ритмічну танцювальну музику, що будить їх фантазію, захоплює.
          Танець та музика взаємопов'язані один з одним: музика є душею танцю, вона створює творчий настрій, емоційну сферу, координацію, музикальність та артистичність, впливає на руховий апарат, розвиває слухову, зорову, моторну (м'язову) пам'ять, розвиває естетичний смак. Чим раніше дитина почне слухати  музику та супроводжувати її ритмічними рухами, тим активніше почнеться розвиток усіх сенсорних каналів.
          Залучення дітей до хореографії йде різними шляхами, починаючи з доступних за віком цікавих вправ, музичних ігр, етюдів, танців, хороводів, що допомагають малюку зрозуміти та полюбити мистецтво хореографії.
          Заняття з дітьми 5 - 6 річного віку бажано проводити в ігровій формі, яка є домінантною формою організації занять для дітей цього віку.
          Гра - це активна діяльність, спрямована на виконання музично-ритмічних завдань, вона викликає у дітей веселий, бадьорий настрій, впливає на активність процесу розвитку рухів, формує музичні здібності, сприяє розвитку дитячої творчої ініціативи.    
          Гра вводить дитину в життя, в спілкування з оточуючими, з природою, сприяє придбанню знань. Вона завжди має певну мету.
          В музично-ритмічних іграх метою є розвиток інтелекту, почуття ритму і такту, пам'яті, музичного слуху, самої творчої діяльності дитини. Ігри сприяють швидкому запам'ятовуванню вивченого матеріалу, інтенсивності вивчення, позбавлення від комплексів.
          Ритмічні ігри, найтіснішим чином пов'язані з моторикою, м'язовою реактивністю людини, тому  треба навчити дитину фізично відчувати ритм. Нервова система, як і мускулатура, піддається розвитку, тому людина, що володіє почуттям ритму, буде краще грати, співати, танцювати і т.і. Виховується  у дітей почуття ритму, підвищується раціональна організованість рухів, їх працездатність, розвивається дихання.

Теоретичне обґрунтування
          Роль гри в суспільстві завжди змінювалась, але вона завжди була чинником розвитку культури.    
          Джерела використання музики і руху з метою виховання та розвитку дитини сягають давньогрецької системи "мусічної освіти", тобто на основі сукупності мистецтв (Аристотель, Платон, Сократ). Сімейні та суспільні традиції залучати малят до гри, хороводу, до забави з піснею, заохочувати вільний танець дітей властиві педагогічним системам багатьох  народів, тому що музичний рух відповідає потребам і можливостям дитини.
          В.М. Верховинець, український композитор, хормейстер, хореограф, етнограф і  педагог, розглядав народні ігри зі співом, хороводи, танцювальні рухи як необхідну діяльність для дитини. На його думку, гра є "найвідповіднішою формою руху" для дітей засобом виховання почуттів і волі, чемного поводження. У грі розвивається розум, пам'ять, уява дітей, виховуються дружні взаємини, "виникає потреба співробітництва" з дорослим. Користь гри для дітей  визначається її ритмічними виконанням, можливістю фантазувати у рухах. У розробках В.М. Верховинця йдеться мова "про пристосування гри до дитячого віку", "маючи на увазі дитячу психіку". Автор радить повторне використання гри у зміненому вигляді [2].
Отже, цінність доробку В.М. Верховинця полягає в урахуванні природних потреб дитини у грі, русі, ритмі; визначенні виховної значущості гри для дитини; виявленні рухової, ритмічної, творчої користі ігор.
          Ф. Фребель вважав, що дитяча гра  - "дзеркало життя" і "вільний прояв внутрішнього світу. Гра - місток від внутрішнього світу до природи". Природа представлялась Фребелю у вигляді єдиної та різноманітної сфери [12].
          В кінці 60-х років психологи та педагоги (О.В. Запорожець, Н.П. Усова, Н.О. Ветлугіна) розробили проблеми сенсорного виховання в процесі різних видів дитячої діяльності. Був знайдений вірний підхід до розробки гри, розкриті основні її завдання.
          З погляду Н.О. Ветлугіної, педагогічна цінність музичних ігор очевидна. Стверджуючи, що основа музично-ритмічного виховання збагачує розвиток дитини [3].
          Л.М. Коган вважає, що ігри, танці розвивають творчі здібності дітей. Ряд авторів вказують на те, що "дитяча рухлива творчість виявляється у створенні образу, в грі, імпровізації рухів під музику" та "найлегше діти творять під танцювальну музику"[7].
          Старший дошкільний вік характеризується в психолого-педагогічній літературі, як сенситивний період в вихованні та розвитку дитини, коли відбувається найбільш інтенсивний психологічний та фізичний розвиток дітей.
          Психологи (Л. Виготський, О. Запорожець, К. Ушинський, Д. Ельконін та ін.) досліджуючи розвиток психічних процесів в онтогенезі, визначили, що старший дошкільний вік є переломним в становленні психіки дитини. Саме в цей період у дітей зростає сила та рухливість нервових процесів. Системи умовних зв'язків, сформовані в цьому віці, відрізняються значною стійкістю та зберігаються на протязі подальшого життя. Вдосконалюється діяльність різних органів почуттів, друга сигнальна система стає ведучою в регуляції дитячої поведінки, що сприяє розвитку самостійності дітей у всіх видах діяльності, в тому числі і танцювальної. Відбуваються суттєві зміни в когнітивній сфері. Сприйняття узгоджується з практичними діями і стає більш цілеспрямованим, уявлення про предмети, явищах розширюється та поглиблюється відповідно до загальноприйнятих еталонів, що сприяє осмисленню дітьми семантики різних назв, зокрема, з області мистецтва.
          Особливе значення в розвитку дітей набувають різні види пам'яті. Так, удосконалення рухової пам'яті сприяє формуванню різноманітних навиків, що передбачає своєчасне та доступне засвоєння дітьми варіантів рухів, в тому числі і танцювальних. Розвиток словесно-логічної  (смислової)  пам'яті дає дитині можливість запам'ятовувати зміст, опираючись на смислові (логічні) зв'язки, які виступають перед ним в конкретній формі.
           В старшому дошкільному віці у дітей розвивається довільна уява, яка підкріплюється інтересом не тільки до самої діяльності, її процесу, але й  до результату. Старші дошкільники можуть орієнтуватись в майбутніх діях, що сприяє формуванню у них усвідомленого відношення до діяльності (П. Гальпєрін, Ф. Гоноболін та ін.).
          Фізіологічно закономірним для зросту та фізичного розвитку дитини є зміни пропорцій тіла, розвиток кістково-м‘язової системи та рухових функцій  (Е.Вільчковський).Старший дошкільний вік вважається періодом "витягування", активного зросту рук та ніг, змін в співвідношенні між тулубом, головою, кінцівками, що приближує пропорції тіла дитини до дорослої людини. Продовжується окостеніння скелета, формується осанка, інтенсивно розвиваються м'язи.  Це є однією з важливіших передумов до танцювальної діяльності (О. Мартиненко, А. Шевчук та ін.).
          На думку вчених, розвиток рухів в дошкільному віці переважає над розвитком всіх інших функцій. Рівень розвитку рухів дитини та їх характер накладає вагомий відбиток на особистість  в цілому. Так, прояв емоцій під час виконання рухів, на думку О.Запорожця, створює сприятливі умови для становлення особистості. "Рух та почуття, які викликаються ними, представляють для дитини велику цінність самі по собі та виступають для нього...безперервним джерелом радості" [6].
           Експериментальні дослідження Е. Вільчковського  свідчать про те, що старший дошкільний вік є "найбільш сприятливим для швидкого оволодіння дітьми різноманітними рухливими діями", тому він рекомендує "максимально використовувати його для збагачення дітей різними формами рухливої діяльності", зокрема, звертає увагу на ефективність поєднання рухів з музикою [ 4, с.20].
          У мистецтві танцю гра, на думку І. Хейзінга, присутня в більшій мірі "...про який би народ чи епоху не йшлося, - пише він, завжди можна сказати в самому повному розумінні слова, що танець є сама гра, більше того, являє собою одну із самих чистих і досконалих форм гри!.
          Процес гри полегшує процес запам'ятовування і освоєння вправ дошкільнятами, а також викликає інтерес до занять.  Враховуючи, що основним видом діяльності дитини є гра, весь матеріал подається дітям через образ, характер.
Технологія діяльності  досвіду автора
          В ансамбль «Сонечко» приводять дітей на заняття хореографією з 5 – 6 років. Перед усім, це бажання батьків, щоб їх дитина танцювала. Моє завдання, як педагога зробити так, щоб в подальшому житті заняття хореографією стали для дитини важливою часткою її життя. Кожен педагог знає, що зацікавлена дитина займається краще. Інтерес грає важливу роль в формуванні позитивної мотивації до любої, в тому числі до навчальної діяльності.
          Людина включається в діяльність тільки при прояві мотиву.
          Мотив – це спонукальна причина, привід до якої-небудь дії ( словник під ред. С.І. Ожегова).
          Він може носити короткочасний характер або стабільний. Моє завдання сформувати у дітей, стабільну мотивацію до занять хореографією. Я сама відчуваю цікавість до своєї діяльності та об’єктивно відношусь до успіхів та невдач учнів.
          На формування позитивної, стійкої мотивації до навчальної діяльності впливають наступні педагогічні фактори:
-        зміст навчального матеріалу;

-        організація навчальної діяльності;

-        стиль педагогічної діяльності;

-        порівняння сьогоденних результатів дитини з попередніми.
Інтереси, бажання, наміри, завдання та мета відіграють важливу роль в системі мотиваційних факторів. У формуванні мотивації до занять хореографією, безумовно, особо значущим є інтерес.
     Особливо сприятливо діють на дітей особисті успіхи, які укріпляють їх віру у свої сили та можливості. Для досягнення ситуації успіху, як найефективнішого стимулу формування мотивації, продумую структуру та тип заняття.
На мій погляд більш змістовним і ефективним є комбіноване заняття, що поєднує в собі завдання інших типів заняття (тренінгові, корекційно-профілактичні, музично-ритмічні, творчі, комбіновані) та забезпечує багатогранний педагогічний вплив на дітей дошкільного віку.
Всі хореографічні заняття з дітьми дошкільного віку, бажано проводити в сюжетній або ігровій формі. Добираючи сюжет, слід ураховувати рівень знань та коло інтересів дітей. Джерелами сюжетних занять можуть бути: мультфільми, дитячі кінофільми, дитяча література (вірші, казки); навколишній світ (побутова, трудова, ігрова діяльність; явища природи). На їх основі можна проводити різноманітні форми хореографічних занять: заняття-подорож, заняття-казка, заняття-змагання, заняття-концерт. Такі форми захоплюють дітей, підвищують їхню активність, стимулюють творчу уяву.
          На заняттях з дітьми 5- 7 річного віку, я використовую різні ігри, масові танці, вправи зі співом (підговірки). Всі ці прийоми допомагають дітям з інтересом займатися та виконувати танцювальні рухи.
          Підговірки - це малий фольклорний жанр, в якому у формі вірша розкривається техніка виконання танцювального руху, його руху. Використання підговірок сприяє засвоєнню танцювальних рухів. Любий танець складається з логічного ланцюжка танцювальних рухів та їх елементів. Красиве виконання танцю, самовираження кожної дитини в ньому залежить від якості засвоєння та виконання того чи іншого танцювального руху  окремо. Підговірки зручний матеріал для рішення цього завдання. Вони образні, музичні, ритмічні. При виконанні одного танцювального етюду з підговіркою у дитини працюють різні групи м'язів та відпрацювання різні танцювальні рухи.
(Підговірки див. додаток №1)
Важливе значення на хореографічному занятті має музичний супровід, який повинен відповідати віку дітей, бути доступним до сприйняття, чітко передавати характер рухів, ритм та темп.
Отже, під час організації та проведенні хореографічних занять з дітьми дошкільного віку, педагогу слід дотримуватись наступних методичних вимог:
1.    Визначення навчальних, виховних, розвивальних завдань.
2.    Відповідність змісту заняття його тематиці, меті й завданням.
3.    Використання різнохарактерного музичного матеріалу.
4.    Зміна видів діяльності, місця розташування дітей, дозування навантаження.
5.    Використання різноманітних методів і прийомів, що стимулюють рухову, розумову, творчу активність дітей.
6.    Створення цікавої ігрової атмосфери, що сприяє підвищенню інтересу до заняття.
7.    Підведення підсумків заняття з аналізом діяльності дітей.
Висновки
          Результати аналізу теоретичних джерел, в яких розглядаються основні закономірності психічного, фізичного, особистісного та музично-рухового розвитку дітей 5-6 років, дозволяє зробити висновок: діти в цьому віці готові до танцювальної діяльності та здатні проявляти творчу активність в грі.
          Отже, гра є основним видом дитячої діяльності та має велике значення для становлення індивідуальності та формування дитячого колективу. В іграх дитина стає членом колективу, вчиться оцінювати свої дії та вчинки.
          Гра прищеплює навички ефективного спілкування, розвиває увагу, вчить правильно виражати свої думки, розвивати мовлення.
          Правильно використовуючи ігри можна багато досягнути у вихованні дітей. Дитина моделює в грі свої відносини з навколишнім світом, програє різні ситуації - в одних вона лідирує, в інших підпорядковується, в третіх, здійснює спільну діяльність з іншими дітьми і дорослими. Проведення занять в ігровій формі утримує інтерес вихованців і включає їх в активну роботу.
          Процес гри полегшує процес запам'ятовування і освоєння вправ дошкільнятами, а також викликає інтерес до занять.
          Тому, треба зробити ігровий метод навчання органічним компонентом заняття, засобом досягнення поставленої мети.
           Рухливі ігри різної направленості є ефективним засобом комплексного розвитку танцювальних якостей  у дітей дошкільного віку.
          Ігровий метод в роботі з дошкільнятами можна використовувати на любих заняттях. Тому гра завжди  була та остається традиційним засобом педагогіки. А значить, і заняття з хореографії при певній фантазії керівника, також може стати цікавою грою.

Використана література:
1. Базова програма розчитку дитини "Я у світі"Методичні рекомендації до програми "Я у світі" Дитина в дошкільні роки Освітня програма"Дитина в дошкільні роки", наук. кер. проф. Крутій К.Л.  (лист МОН про надання грифа "Рекомендовано Міністерством освіти і науки України" від 08.12. 2010 № 1/11-11178).
2. Верховинець В.М. Весняночка: Методичні пояснення до дитячих ігор зі співом для дітей дошкільного віку і для солодших дітей трудової школи. - К.: Держвид. України, 1925. - 90с.
3.  Ветлугіна Н.А. Музичне виховання в дитячому садку. Київ. Вища школа. - 1978.
4. Вільчковський Е.С. Рух і музика: ігри під музику для дітей старшої групи та підготовчої до школи груп дитячого садка. - К.: Музична Україна, 1988. - 39с.
5. Виготський Л.С. Уявлення і творчість в дитячому віці. М., - 1967.
6. Запорожец А.В. Значение ранних периодов детства для формирования детской личности // Хрестоматия по возрастной и педагогической психологии. - М.: Институт практической психологии, 1996. - С. 84-86.
7. Коган Л.М. Музичне виховання в дитячому  садку. - К.: Рад. школа, 1939. - 102с.
8. Малятко: Програма виховання дітей дошкільного віку /Наук. кер. автор. колективу З.П.Плохій. - Вид. друге. - К.:Педагогічна думка, 1999. - 286с.
9. Мартиненко О.В. Методика хореографічної роботи з дітьми старшого дошкільного віку: [навч. посіб.] / Олена Мартиненко. - Донецьк: ТОВ "Юго-Восток, Лтд", 2009. - 156с.
10. Ожегов С.И. Словарь русского языка: Ок. 57 000 слов / Под ред. чл.-корр. АН СССР Н.Ю.Шведовой. - 20-е изд., стереотип.М.: Рус.яз., 1988. - 750с.
11. Основы психического развития детей 6-7 летнего возраста /Под ред. Д.Б. Эльконина, А.Л. Венгера: Монография. - М.: Педагогика, 1988. - 136с.
12. Фребель Ф. Подвижныеигры, какцелое, выводимоеизжизниребенка и наклонностиего к игре // Педагогические сочинения / Перевод с нем. - Т.2 - Детский сад. - Гл. XVII - М.:Книгоизд. К.И. Тихомирова, 1913. - С. 423-510.
13. Шевчук А.С. Розвиток дітей дошкільного віку в музично-руховій діяльності. Забави, ігри, хороводи, танці: Методичний посібник. - К.: Навч. посібники, 1997. - 115с. 

Додаток №1

Підговірки
Подскок
Скок, скок, скок, скок!
Вот какой у нас подскок!
Ножку дружно поднимаем
И носочек к низу тянем!
Галоп
Гоп, гоп, гоп, гоп.
Получается галоп.
Пятка пятку догоняй -
Пятка пятку выбивай.
Шаг с притопом
Сух из лужи вышел гусь,
Но и тытеперь не трусь,
Шаг с притопом покажи,
А потом беги, кружи.
Гармошка
В нашем доме у Тимошки
Естькрасивая гармошка,
Пяткивместе, носки врозь -
Потанцуй, ленитьсябрось.
Шаг с полуприсданием
Шаг-присяду, шаг-присяду.
Этотанец я учу.
Приседать  я не устану.
Я танцором стать хочу.

Додаток №2
          В додатку представлені різні види музикальних ігор, які допоможуть педагогу в організації виховного та навчального процесу. Ігри на знайомство допоможуть дітям переступити бар'єр, який виникає при знайомстві, враховуючи вік дітей. Педагогу ці ігри допоможуть краще пізнати кожну дитину та дібрати індивідуальний підхід до дітей. Ігри на перевірку домашнього завдання роблять навчальний процес більш цікавим та мотивують дітей на запам'ятовування, та закріплення пройденого матеріалу.
МУЗИЧНО-РУХОВІ ІГРИ
Вправи на володіння м'язовою напругою та розслабленням
Пальма
Мета: розвивати уміння напружувати і розслабляти поперемінно м'язи рук в кистях, ліктях, плечах.
Хід гри:За командою ведучого «Виросла пальма велика-превелика»: праву руку витягнути вгору, потягнутися за рукою, подивитися на руку. За командою ведучого «Пов'янули листочки»: розслабити кисть. За командою ведучого «Гілки»: розслабити руку від ліктя. За командою ведучого «І вся пальма»: розслабити руку до низу. Вправу повторити лівою рукою.
Снігова королева
Мета:розвивати уміння напружувати і розслабляти по черзі м'язи всього тіла, координувати рухи.
Хід гри:Спочатку педагог, надалі дитина перетворюється на «Снігову королеву» і починає поступово «заморожувати» всіх дітей: називає при цьому певні частини тіла (права рука, ліва рука, ліва нога, права нога, корпус, голова), відповідні м'язи напружуються. Діти перетворюються на крижану скульптуру, яка починає поволі танути під промінням сонця. (розслабляються шия, руки, корпус, ноги), діти спочатку опускаються навпочіпки, потім повністю розслабляються і лягають на підлогу.
Танцюючі роботи
Мета:розвивати уміння контролювати напруження одних м’язів при одночасному русі іншими.
Хід гри:Педагог дає пояснення і завдання: «Є багато мультфільмів і кінофільмів про роботів. У цих фільмах роботи ходять, бігають, літають і майже постійно стріляють. Але, мабуть, немає жодного фільму, в якому роботи танцювали. Покажіть, як вони могли б це зробити. Станцюйте як роботи».
Вправи на розвиток відчуття ритму, уваги та координації
Мурахи
Мета: навчити орієнтуватися у просторі, рівномірно рухатися по майданчику, не наштовхуючись один на одного; рухатися в різних темпах. Тренування уваги.
Хід гри:За сигналом педагога діти починають хаотично рухатися по залу, не наштовхуючись з іншими дітьми і прагнучи весь час заповнювати вільний простір приміщення.
Хлопаємо, топаємо
Мета:розвивати відчуття ритму, довільну увагу, координацію.
Хід гри. Педагог задає дітям питання та варіанти відповідей – вірні та невірні. Якщо відповідь вірна, діти хлопають, якщо невірно – топають.
 Роздувайся пузир!
Мета:розвивати відчуття ритму, довільну увагу, координацію.
Хід гри. Гра на відпрацювання малюнка коло – маленького та великого. Діти стоять у маленьке коло, тримаючись за руки, поступово розкривають велике коло, промовляючи:
«Роздувайся пузир, роздувайся великий,
Оставайся такий, та не лопайся!».
В результаті велике коло, педагог входить в «пузир», торкається до кожної пари з’єднаних рук, та промовляє: «Лопнув пузир!». Всі діти хлопають в долоні та промовляють «Хлоп!» та збігаються в центр кола.
Гра повторюється 2-3 рази.
Будь уважним
Мета:розвивати відчуття ритму, довільну увагу, координацію.
Хід гри:Педагог в різних поєднаннях і ритмах чергує виляски в долоні, притупування ногою і виляски по колінах. Діти повторюють вслід за ним. Поступово ритмічні малюнки ускладнюються, а темп прискорюється.
Передай оплеск
Хід гри.Діти стають у коло – передача  оплесків по колу, під  музику.
Ритмічний етюд
Мета:розвивати відчуття ритму, координацію рухів, узгодженість дій з партнерами.
Хід гри:Діти поділяються спочатку на дві, а з придбанням певних навиків на три або чотири групи. Перша група вигадує ритмічний малюнок і починає його відтворювати у оплесками. Друга група приєднується до першої, відплескуючи свій ритмічний малюнок, потім приєднується третя група і т.д.
Злови оплеск
Мета:розвивати довільну слухову увагу і швидкість реакції.
Хід гри:Діти стоять хаотично. Їх задача полягає в тому, щоб зреагувати на оплеск педагога і хлопнути практично одночасно з ним.
Маршова пісня
Мета:розвивати уміння дотримуватися заданого ритму.
Хід гри:Педагог дає пояснення і завдання: «Маршові пісні допомагають ходити в строю, тобто марширувати. У цих піснях дуже чіткий ритм, їх виконують голосно і бадьоро. Спробуйте промаршувати разом, виконуючи при цьому всім відому пісеньку: «В травесиделкузнечик…»; «Маленькойелочке холодно зимой…»; «От улыбкихмурый день светлей…»; «Спятусталыеигрушки…».
Вправи на розвиток уяви та фантазії
Художник (музикотерапія)
          Мета:розвивати уяву і фантазію, учити створювати образи за допомогою виразних рухів.
Хід гри.Ця гра проводиться в кінці заняття, діти лягають на підлогу, розслабляються, закривають очі, слухають музику та малюють уявний малюнок, те що вони представляють під цю музику.
Магазин іграшок
Мета:розвивати уяву і фантазію, учити створювати образи за допомогою виразних рухів.
Хід гри.Діти розподіляються на покупців і іграшки, вибирають дитину на роль продавця. Покупці по черзі просять продавця показати ту або іншу іграшку. Продавець заводить її ключем. Іграшка оживає, починає рухатися, а покупець повинен відгадати, що це за іграшка. Потім діти міняються ролями.

Зоопарк
Мета. Розвивати уміння передавати образи живих істот за допомогою пластичних виразних рухів.
Хід гри.Діти наосліп (з коробочки, мішечка, перегорнуті зворотнім боком до глядача) обирають картки із зображенням тварин, птахів, комах і т.п. Потім поодинці створюють пластичний обраний образ, інші відгадують його. На деяких картках зображення можуть співпадати, що дає можливість порівняти декілька варіантів одного завдання і відзначити краще виконання.
Сніжки
Хід гри.Діти діляться на дві команди. Етюд виконується під музику. Виразні рухи. Нахилитися, взяти сніг, зліпити сніжку, кинути сніжку різким рухом.
Сороконіжка
Хід гри. Діти стають в колону один за одним та кладуть руки на плечі, один одному та рухаються «змійкою». Перша дитина – ведучій, він показує рухи якими діти повторюють. Потім, зміна ведучого. Гра продовжується.
Знайди собі друга
Хід гри.Діти кроком рухаються по колу, простим кроком. Музика переривається  і кожна дитина повинна знайти собі пару очима, підбігти та привітатися рукостисканням.
Магазин іграшок
Хід гри.Педагог просить дітей уявно перенестись в магазин іграшок, питає, що вони там цікаве побачили, та пропонує показати іграшку, яка сподобалась їм найбільше. Одна дитина показує іграшку, а інші діти повинні відгадати.
        Музично-пластичні імпровізації на відображення характеру музики
Танці маленьких звірів
Мета. Розвиток вміння передавати в пластичних образах різних героїв.
Хід гри. Педагог дає пояснення і завдання: «Всім відомий «Танець маленьких каченят», в якому рухи танцю нагадують відкривання дзьобика, махання крильцями і хвостиком. Спробуйте на запропоновані мелодії виконати танці з рухами інших тварин і виконайте їх». Теми для танців: танець маленьких кошенят, танець маленьких лошат, танець маленьких поросят, танець маленьких мавпочок тощо.
Музичний супровід: мелодії що відповідають характеру запропонованих героїв.
Живі  іграшки
Мета. Розвиток вміння передавати в пластичних образах різних героїв.
Хід гри. Педагог дає пояснення: «Іграшки – це маленькі копії звірів і людей. Майстри, що виготовляють іграшки завжди прагнуть створити іграшку подібною до живої. Але «оживити» іграшки можна і по-іншому. Для цього треба уявити себе такою іграшкою, що ходить, сидіть, говорить. Завдання: Спробуйте за допомогою жестів, звуків, рухів відтворити живих: гумового Крокодила Гену; дерев'яного Буратіно; плюшевого ВінніПуха тощо.
Музичний супровід: мелодії що відповідають характеру запропонованих героїв.
В додатку представлені різні види музикальних ігор, які допоможуть педагогу в організації виховного та навчального процесу. Ігри на знайомство допоможуть дітям переступити бар'єр, який виникає при знайомстві, враховуючи вік дітей. Педагогу ці ігри допоможуть краще пізнати кожну дитину та дібрати індивідуальний підхід до дітей. Ігри на перевірку домашнього завдання роблять навчальний процес більш цікавим та мотивують дітей на запам'ятовування, та закріплення пройденого матеріалу.
Ігри на злиття колективу
Моє хороше зайченя(медвежа, папуга)
Мета: вчити з повагою відноситись до іграшки та до товариша.
Хід гри. Діти стоять  обличчям у коло та передають іграшку. Получив іграшку, дитина прижимає її, гладить, говорить щось приємне, бережливо передає іншому.
Липучка
Хід гри.Двоє дітей, тримаючись за руки, питаються впіймати товаришів промовляючи: «Я – липучка-приставучка, я хочу тебе спіймати». Кожна упіймана дитина приєднується.
Помирилися
Хід гри.Діти стають парами по колу, обличчям один до одного, роблять вираз, що дуже образились один на одного.
Не хочу більше з тобою танцювати,
Топають правою ногою чотири рази.
Руки в ліктях перед собою.
Піду до сусіда буду запрошувати.
Топають лівою ногою чотири рази.
Руки в ліктях перед собою.
(Повертаються до сусіда)
Одна ручка, інша ручка
Дають по черзі праву, а потім ліву руку, один одному.
Кружимося, кружимося разом з тобою.
Кружляють в парі, руки положення "лодочка".На послідній такт діти обіймаються.
Гра на розвиток міміки
Хвилинка шалості
Мета:  зібрати увагу дітей, якщо діти дуже втомились (гру можна провести сидячи у коло обличчям).
Хід гри. Педагог називає відчуття, діти зображують, наприклад:
- згадайте, як ви їли кислий лимон;
- пригадайте, як ви зраділи коли вам подарували  іграшку;
- покажіть, як кривляється мавпа і так далі.